City of Port Washington, Wisconsin
nav_shadow

City of Port Washington - Boards, Committees & Commissions

Committee
When
Where
Members
Agenda/Minutes
         
Board Of Public Works 2nd Tuesday of Month
5:30 p.m.
City Hall Michael Gasper
John Sigwart
Patrick Tearney
Jim Haley
Phil Bruno
Jason Wittek
Agenda/Minutes
Board Of Review 2nd Monday in May
 
  Ed Quentin
Bryn Theisen
Scott Nelson
Ralph Luedtke
Robert Brooks, Jr.
Robert Henkle (Alternate)
Susan Westerbeke, City Clerk
Notices
Business Improvement District (BID) Fridays at 7:30 a.m.
Call For Dates
  Angela Sikowski
John Reichert
Gertjan van den Broek
Brian Barber
Laura Burke
Patrick Tearney
Ross Leinweber
BreAnna Porth
Agenda/Minutes
Commission On Aging 2nd Monday of Month
7:00 p.m.
Senior Center Beth Smyth
Ann Lorge
Pat Poole
Patricia Kindschy
John Sigwart
Angela Willms
Cheri Cornell
Agenda/Minutes
Common Council 1st & 3rd Tuesday of Month
7:30 p.m. (Beginning 10/05/21, meetings will start at 6:30 p.m.)
City Hall Deborah Postl
Paul Neumyer
Michael Gasper
Dan Benning
Jonathan Pleitner
Patrick Tearney
John Sigwart
Agenda/Minutes
Community Development Authority 3rd Monday of Month
6:00 p.m.
City Hall Ted Neitzke IV
Rory Palubiski
John Sigwart
Missy Larson
Mary Becker
Bill Prince
Jason Wittek (Advisor)
Kate Ansay (Advisor)
Ruth Henkle (Advisor)
Agenda/Minutes
Design Review Board Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Jeremy Hartline
Hank Mehciz
Rob Vanden Noven
Mark Mitchell
Marc Eernisse
Agenda/Minutes
Diversity and Inclusion Committee Last Friday of Month
10:00 a.m.
City Hall Ted Neitzke IV
Dan Benning
Susan Braley
Jaynee Peterson
Elizabeth Streicher
Elizabeth Karrels
Anthony Brown
Kiley Schulte
Rosalia Slawson
Agenda/Minutes
Economic Development 3rd or 4th Monday of Month
8:30 a.m.
City Hall Ted Neitzke IV
Dan Benning
Steve Schowalter
Terry Skebba
Justin Schneider
Megan Taylor
Mike Katz
Agenda/Minutes
Environmental Planning 1st or 2nd Wednesday of Month
8:30 a.m.
City Hall Anthony Young
Derek Strohl
Ryan Wallin
Eric Ryer
Howard Lewis
Jon Crain
Rob Vanden Noven
Lisa Rathke
Tyler Nickel
Steve White
Agenda/Minutes
Finance & License 1st & 3rd Tuesday of Month
7:00 p.m. (Beginning 10/05/21, meetings will start at 5:30 p.m.)
City Hall Jonathan Pleitner
Dan Benning
Deborah Postl
Agenda/Minutes
Harbor Commission 2nd Monday of Month
7:00 p.m.
City Hall Gerald Gruen
Sue Knauer
Dennis Brede
Jordan Schwanz
Timothy Osowski
Bill Driscoll
Mike Gasper
Agenda/Minutes
Joint Review Board Varies - Call For Dates & Times City Hall   Agenda/Minutes
Library Board 3rd Friday of Month
8:30 a.m.
Library Hannah Cassidy
Kay Goodwin
Nicole Nelson
Patrick Tearney
Tom Hudson
Justin Ritter
Vacant, School Supt. School Board Rep
Agenda/Minutes
Parks & Recreation Board 2nd Thursday of Month
6:00 p.m.
Recreation Center Jim Karrels
Lori Macrae
Jenny Verheyen
Susan Kinas
Jeff Lamont
Aaron Paulin
Kyle Knop
Michael Gasper
Jonathan Pleitner
Agenda/Minutes
Personnel Committee Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Deborah Postl
Paul Neumyer
Jonathan Pleitner
Agenda/Minutes
Plan Commission 3rd Thursday of Month
6:00 p.m.
City Hall Ted Neitzke IV
Paul Neumyer
Eric Ryer
Tony Matera
Kyle Knop
Mike Ehrlich
Rob Vanden Noven
Agenda/Minutes
Police & Fire Commission 2nd Monday of Month
6:00 p.m.
Police Department Rick Nelson
Terry L. Tietyen
Jim Biever
Ed Johnson
Sarah Burdette
Agenda/Minutes
Traffic Safety Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Deborah Postl
Paul Neumyer
John Sigwart
Rob Vanden Noven
Kevin Hingiss
Agenda/Minutes
Zoning Board Of Appeals Varies - Call
For Dates & Times
  Dan Becker
Karl Hokanson
Roger Strohm
Owen Didier
Ruth Henkle (Alternate)
 
City of Port Washington, Wisconsin Official You Tube Channel